Ako vybrať reproduktory do auta?

Výmena reproduktorov je jednou z najbežnejších ciest na zlepšenie kvality zvuku v interiéri vozidla. Pokiaľ nepatríte medzi odborníkov na audiotechniku ​​a nie ste si výberom nového ozvučenia vozidla istí, veríme, že vám dokážeme v nasledujúcich riadkoch poradiť.

Výmena reproduktorov je jednou z najbežnejších ciest na zlepšenie kvality zvuku v interiéri vozidla. Pokiaľ nepatríte medzi odborníkov na audiotechniku ​​a nie ste si výberom nového ozvučenia vozidla istí, veríme, že vám dokážeme v nasledujúcich riadkoch poradiť.

Doba čítania 5 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy reproduktorov do auta

Koaxiálne reproduktory do auta

Koaxiálne reproduktory sa skladajú z dvoch alebo viacerých meničov umiestnených spoločne v jednom koši. Typicky obsahujú výškový a stredobasový zvukový menič. Ide o lacnejšie riešenie s jednoduchšou montážou, avšak výsledná kvalita zvuku bude horšia, pretože pri reproduktoroch umiestnených v spodnej časti dverí sú výšky pohlcované v priestore nohami cestujúcich.

  • Nižšia cena

  • Jednoduchšia montáž

  • Pri montáži do spodnej časti dverí sú výšky utlmené

  • Často menší výkon a slabšia basová zložka

Komponentné reproduktory do auta

Komponentné reproduktory majú reproduktory pre jednotlivé zvukové pásma oddelené. Teda pri 2-pásmových sa jedná o sadu výškového a stredobasového reproduktora, v prípade 3-pásmových je to dokonca výškový, stredový a basový reproduktor. Výškový reproduktor je možné samostatne umiestniť, najlepšie na vyššie položené miesto, napr. na trojuholník na A stĺpiku (pri spätných zrkadlách), alebo na palubnú dosku. Preto, ak je cieľom výmeny reproduktorov významný nárast kvality zvuku, mala by voľba padnúť práve na komponentné reproduktory.

Súčasťou väčšiny komponentných reproduktorov je frekvenčná výhybka, ktorá u 2-pásmových autoreproduktorov rozdeľuje výškové a stredobasové pásmo, u 3-pásmových reproduktorov aj stredové a basové pásmo.

  • Vyššia kvalita zvuku

  • Možnosť nasmerovať výškový reproduktor

  • Náročnejšia montáž

  • Vyššia cena

Parametre reproduktorov do auta

Pripojenie reproduktorov

Niektoré autoreproduktory je možné pripojiť priamo na autorádio, iné vyžadujú pripojenie k externému zosilňovaču. Danému zapojeniu musia zodpovedať parametre výkon, citlivosť a tiež impedancia reproduktorov. Niektoré ponúkajú obe možnosti pripojenia.

  • Reproduktory pre autorádio - najvhodnejšie je zvoliť reproduktory s vyššou citlivosťou (aspoň 90 dB) a menším príkonom RMS (do 100 W).

  • Reproduktory pre zosilňovač - príkon RMS má byť v rozmedzí 90-130 % výkonu zosilňovača.

Veľkosť reproduktorov

Veľkosť nových reproduktorov do auta by mala zodpovedať rozmeru originálnych reproduktorov. Najčastejšie používaným rozmerom reproduktorov do predných dverí do auta je priemer 165 mm (6,5"), najmä u starších vozidiel nájdeme aj rozmer 130 mm (5,1").

Vo väčšine vozidiel Audi nájdete reproduktory 200mm, moderné vozidlá Mercedes-Benz a BMW používajú výhradne reproduktory s rozmerom membrány 100 mm. Niektoré modely značiek Ford alebo Mazda sú osadené oválnym rozmerom 5×7" alebo 6×9", rovnaký rozmer je možné použiť aj pri montáži do zadného odkladacieho pláta.

Výškové reproduktory sú obvykle umiestnené v trojuholníku na vnútornej strane spätných zrkadiel.

Citlivosť a impedancia reproduktorov

Citlivosť reproduktorov je udávaná v decibeloch (dB) a vyjadruje hlasitosť reproduktora pri počúvaní zo vzdialenosti jedného metra pri príkone 1 W. Laicky povedané čím vyššia je citlivosť, tým hlasnejšie budú reproduktory pri zapojení na rovnaké autorádio alebo zosilňovač. Inými slovami reproduktory s vyššou citlivosťou potrebujú na hlasné počúvanie menej výkonu.

Dôležitá je aj impedancia a kompatibilita so zosilňovačom. Reproduktory s nižšou impedanciou vedia zahrať hlasnejšie, resp. bez skreslenia vo vyšších hlasitostiach. Bežné autorádiá pracujú s reproduktormi s impedanciou 4 alebo 3 Ohmy. Na externý zosilňovač môžete bez problémov zapojiť aj reproduktory s impedanciou 2 Ohmy.

Výkon reproduktorov

Výkon reproduktorov je parameter, pri ktorom neplatí, že viac nutne znamená lepšie. Výkon autorádii je udávaný ako maximálny výkon, reálny výkon RMS (dlhodobý hudobný výkon) je bežne cca 12–15 W. V takom prípade je zbytočné naháňať sa za reproduktormi s výkonmi 100 W a viac, postačia hodnoty okolo 20 W. Pri výbere reproduktorov pre zosilňovač by mal byť výkon rovnaký alebo vyšší ako je výkon zosilňovača.

Materiály membrán reproduktorov

Pre stredobasové reproduktory sa najčastejšie používa polypropylén alebo papier. Pri výškových reproduktoroch sú veľké rozdiely – pri najlacnejších modeloch je využitý mylar, príjemnejší zvuk vo vysokých frekvenciách poskytnú hodvábne výškové reproduktory.

Autoreproduktory Pioneer patria medzi tie najobľúbenejšie.

Frekvenčný rozsah reproduktorov

Udáva aké zvukové pásmo dokáže reproduktor reprodukovať. Vo všeobecnosti má tento údaj malú vypovedajúcu hodnotu, pretože nezriedka kedy je použitá iná metodika merania. Nenechajte sa zlákať napríklad frekvenčným pásmom od 30–40 Hz, to je skrátka pre bežné reproduktory nereálne.

Ľudské ucho je schopné zaznamenať rozsah frekvencií od 20 Hz až 20 kHz. Tento rozsah je individuálny a citlivosť sa, hlavne pri vysokých frekvenciách, s vekom znižuje. Väčšina ľudí vo veku 30 rokov už nie je schopná počuť frekvencie cez 16 kHz.

Umiestnenie reproduktorov

Na výslednú kvalitu zvuku má zásadný vplyv správne umiestnenie reproduktorov. V prípade komponentných reproduktorov je ideálne inštalovať stredobasové meniče do predných dverí a výškové reproduktory umiestniť do vyšších polôh ako je trojuholník pri spätnom zrkadle, stĺpik A alebo horná časť výplne dverí.

Reproduktory koaxiálne sa pre umiestnenie do predných dverí príliš nehodia, obvykle sa montujú do zadných bočníc či pláta, kde väčšinou slúžia iba na dokreslenie zvuku.

Najčastejšie otázky

Pokiaľ obvykle počúvate pop, RnB, Rap alebo tanečnú hudbu, môžete si zaobstarať ako komponentné, tak koaxiálové reproduktory do auta. Pokiaľ ste fanúšik skôr rockovej a metalovej hudby, pre ktorú sú typické dynamické basy a veľké množstvo rôznych hudobných nástrojov, oplatí sa vám investovať do kvalitných komponentných reproduktorov. Vyberajte také, ktoré majú výškové reproduktory s membránou z hodvábu.

Externý zosilňovač vám umožní inštaláciu výkonnejších a zvukovo kvalitnejších reproduktorov, ktoré ani pri vyšších hlasitostiach nebudú skresľovať. Použitie zosilňovača je takmer nevyhnutné aj v prípade použitia subwoofera.